«Հայկյանը» ոչ միայն երգի և պարի նախաձեռնություն է, այլ Դիլիջանի Համայնքային Կենտրոնում հանդես է գալիս որպես կենսական կամուրջ մեր հարուստ հայկական ժառանգության և ժամանակակից համայնքային կյանքի միջև։ Մեր առաքելությունն է պահպանել և վերածնել հայկական ավանդական երգն ու պարը՝ միաժամանակ ստեղծելով ոգեշնչող միջավայր, որտեղ կանայք կարող են հոգևոր վերածնունդ և մշակութային կապ գտնել իրենց առօրյա պարտականություններից դուրս։ Այս նախագիծը վերածվել է մշակութային պահպանման հենասյան, որտեղ յուրաքանչյուր հանդիպում ամրապնդում է մասնակիցների կապը իրենց հայկական ինքնության հետ։
Դի-Վի-Վի Ինթերնեյշնալի և Գերմանիայի Տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության աջակցությամբ, մենք կառուցել ենք ոչ միայն պարի խումբ, այլ մշակութային օջախ, որը զորացնում է կանանց՝ միաժամանակ պահպանելով մեր ազգային գեղարվեստական ժառանգությունը։