Դիլիջանի համայնքային կենտրոնը (ԴՀԿ) հիմնադրվել է 2014 թվականին՝ որպես «Scholae Mundi Արմենիա» բարեգործական հիմնադրամի նախաձեռնություն։ 2020 թվականի հունիսին Կենտրոնն ամրագրել է իր ներկայությունը Դիլիջանում՝ դառնալով «Դիլիջանի համայնքային կենտրոն» ՀԿ, որի հիմնադիր անդամներից է «Scholae Mundi Արմենիա» բարեգործական հիմնադրամը։ 2014թ․-ից մինչ օրս Հիմնադրամը հանդիսանում է ԴՀԿ-ի հիմնական հովանավորը՝ ստեղծելով համայնքի բարեկեցությանն ուղղված բազմաթիվ հնարավորություններ։
Դիլիջանի միջազգային դպրոց
2014 թվականից ի վեր Դիլիջանի համայնքային կենտրոնը համագործակցում է UWC Դիլիջանի միջազգային դպրոցի հետ՝ ծառայելով որպես հարթակ օտարերկրյա ուսանողների և տեղացիների համար համայնքի զարգացմանն ուղղված համատեղ նախագծեր իրականացնելունպատակով։ Այս համագործակցության ընթացքում իրականություն ենք դարձրել 56 համատեղ մեծ ու նշանակալի նախագիծ, որոնց մասնակցություն են ունեցել ավելի քան 4470 բնակիչ։ Համատեղ իրականացված կրթական, ժամանցային, սոցիալական, մշակութային նախագծերի շարքում են՝ օտար լեզուների ուսուցանում, բանավեճի ակումբ, քննարկումներ անգլերեն լեզվով, երաժշտության և գեղարվեստի, գեղանկարչության դասընթացներ, մշակութային միջոցառումներ, ֆիլմի դիտումներ, շաբաթօրյակներ և այլ նախաձեռնություններ։ Դիլիջանի միջազգային դպրոցն իր դռները բացում է համայնքի առջև Կենտրոնի միջոցով՝ հնարավորություն տալով Դիլիջան համայնքին օգտվելու դպրոցի հագեցած սպորտային հարմարություններից (լողավազան, բասկետբոլի, ֆուտբոլի դաշտ, թենիսի սեղան և այլն)։
Դի-Վի-Վի Ինթերնեյշնալ
«Դի-Վի-Վի Ինթերնեյշնալ»-ի հայաստանյան գրասենյակը հիմնվել է 2002թ.-ին՝ դառնալով Հայաստանում մեծահասակների կրթության և ցկյանս ուսումնառության ներդրման և զարգացման առանցքային դերակատար: «Դի-Վի-Վի Ինթերնեյշնալ»- Հայաստանի գործունեությունը միտված է ինչպես քաղաքականության և համակարգային փոփոխություններին, մեծահասակների կրթության նախաձեռնությունների և ծրագրերի ներդրմանը, այնպես էլ կազմակերպությունների և մասնագետների կարողությունների զարգացմանը։
2021թ․-ի հունվարին Դիլիջանի համայնքային կենտրոնը դարձավ «Դի-Վի-Վի Ինթերնեյշնալ»-ի մեծահասկաների կրթության 4-րդ կենտրոնը Հայաստանում՝ հայտնելով իր պատրաստակամությունը համագործակցելու մեծահասակների ոչ ֆորմալ կրթության ոլորտում։ Կենտրոնը կիսում է «Դի-Վի-Վի Ինթերնեյշնալ»-ի այն համոզմունքը, որ մեծահասակների ոչ ֆորմալ կրթությունը խթանում է մարդկանց մասնակցությունը մշակութային, սոցիալական և տնտեսական գործընթացներին, ինչպես նաև կայուն զարգացանը ու աղքատության նվազեցմանը։
Այս համագործակցության արդյունքում իրականացրել ենք 85 նախագիծ, որին մասանկից են դարձել 1468 շահառու։
Հենրիկ Իգիթյանի անվան գեղագիտության ազգային կենտրոն
2021թ․-ի ապրիլից Դիլիջանի համայնքային կենտրոնը համագործակցում է «Հենրիկ Իգիթյանի անվան Գեղագիտության ազգային կենտրոն»-ի հետ՝ առաջարկելով գեղանկարչության, զարդագործության, ձեռարվեստի դասընթացներ ՀՀ Տավուշի մարզի Դիլիջան և ՀՀ Սյունիքի մարզի Տաթև համայնքների 6-12 տարեկան երեխաների համար։
2021թ․-ի սեպտեմբեր ամսից՝ շարունակական գործընկերության արդյունքում արդեն իրականացրել ենք 14 նախագիծ, որին մասնակից է դարձել 480 շահառու։
Մենք ենք մեր սարերը զարգացման գործակալություն
Հավատարիմ մնալով ներառական և ակտիվ համայնք ձևավորելու մեր առաքելությանը, «Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման գործակալության հետ համագործակցությամբ, ԴՀԿ-ն իրականացնում է «Թևեր» վերականգնողական նախագիծը։ Նախագծի նպատակն է բարելավել Արցախից բռնի տեղհանաված անձանց մտավոր, ֆիզիկական և հոգեբանական առողջությունը։ 2023թ․-ից ի վեր «Թևեր» ծրագրի շահառու են հանդիսացել 230 արցախցի երեխա և նրանց ծնողները։
ԱՄՆ Դելավեր համալսարան
2017 թվականին Դիլիջանի համայնքային կենտրոնը դարձավ «Diamond Challenge» միջազգային մրցույթի պաշտոնական գործընկերը՝ հնարավորություն ստեղծելով հայ երիտասարդների համար մասնակցելու միջազգային ձեռնարկատիրական մրցույթին։
Այս հեղինակավոր նախաձեռնությունը, որը ստեղծվել է ԱՄՆ Դելավեր համալսարանի «Horn Entrepreneurship» ծրագրի շրջանակում,, ուղղված է ավագ դպրոցի աշակերտների շրջանում ձեռնարկատիրական մտածողության և հմտությունների զարգացմանը։
2018 թվականից սկսած, Հայաստանի տարբեր մարզերից ավելի քան 350 աշակերտ ներգրավվել են մրցույթում՝ բացահայտելով իրենց ստեղծարար ներուժն ու ձեռնարկատիրական ունակությունները։ Տարբեր տարիներին հաղթող ճանաչված հինգ թիմեր պատվով ներկայացրել են Հայաստանը ԱՄՆ-ում անցկացվող եզրափակիչ փուլում՝ արժանանալով միջազգային ճանաչման։
Այս համագործակցությունը ոչ միայն ստեղծում է հնարավորություններ հայ երիտասարդների համար, այլև ամրապնդում է Հայաստանի ներկայությունը միջազգային ձեռնարկատիրական համայնքում։
Հարավային Կալիֆոռնիայի համալսարան
Հարավային Կալիֆոռնիայի համալսարանի հետ համագործակցության շրջանակներում, կրթության ոլորտի ասպիրանտ Արևիկ Թայմիզյանը 2021 թվականի հունիսից մինչև նոյեմբեր ընկած ժամանակահատվածում երեք անընդմեջ կիսամյակ անգլերեն լեզվի ուսուցման դասեր է վարել ԴՀԿ-ի ուսանողների համար: Դասավանդումն իրականացվել է ԱՄՆ Կալիֆոռնիա նահանգի լեզվական և գրագիտության չափորոշիչներին համապատասխան՝ այդպիսով ուսանողներին հնարավորություն տալով անգլերեն սովորել նույն ձևաչափով, ինչ Կալիֆոռնիա նահանգում: Երեք կիսամյակների ավարտին ուսանողները ստացել են մասնակցության վկայականներ, իսկ տիկին Թայմիզյանն ավարտել է իր մագիստրոսական ուսումը կրթության ոլորտում:
Good Deeds Day
2017 թվականից ի վեր Դիլիջանի Համայնքային Կենտրոնը (ԴՀԿ) համագործակցում է «Good Deeds Day» միջազգային նախաձեռնության հետ, որն ուղղված է համայնքներում կամավորության և դրական գործողությունների խթանմանը։ Ամեն տարի այս համագործակցության շնորհիվ ԴՀԿ-ն կազմակերպում է համայնքի զարգացմանն ուղղված տարբեր միջոցառումներ՝ ամրապնդելով կամավորության մշակույթը Դիլիջան համայնքում և ՀՀ մարզերում, ոգեշնչելով մարդկանց մասնակիցը լինել սեփական համայնքի զարգացման գործում։
Project Harmony
2024 թվականի մարտին Դիլիջանի համայնքային կենտրոնը (ԴՀԿ) և «Փրոջեքթ Հարմոնի» հայկական մասնաճյուղը ստորագրել են Համագործակցության Հուշագիր, համաձայն որի ԴՀԿ-ում իրականացվում է «Անգլերենի ուսուցում և երիտասարդների զարգացում» ծրագիրը՝ նախատեսված 18-35 տարեկան անձանց համար։
Դիլիջանի համայնքապետարան
2018թ․-ին Դիլիջանի համայնքային կենտրոնի և Դիլիջանի համայնքապետարանի միջև ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր, որի նպատակն է իրականացնել Դիլիջան համայնքի զարգացմանն ուղղված մի շարք ծրագրեր՝ քաղաքացիների կարողությունների զարգացման, ձեռներեցության, ոչ-ֆորմալ կրթության և սոցիալական ուղղվածության նախագծերի իրականացման ոլորտներում